آموزش ماهیگیری

رژیم غذایی طبیعی کپور معمولی

ماهی کپور با بویله موز صید شده است

رژیم غذایی طبیعی کپور معمولی

تعیین اینکه ماهی کپور چه چیزی می خورد و به کدام طعمه ها ضربه می زند بسیار مهم است. ماهی کپور قوی و قدرتمندی است که سخت می جنگد و از طعمه هایی تغذیه می کند که بو نمی دهند. آنها یک رژیم غذایی بسیار گسترده دارند که نیاز به نگاه دقیق تری دارد. کپور چه می خورد؟ کپور همه چیزخواری است که از حشرات کوچک، مواد گیاهی، مواد در حال پوسیدگی، پلانکتون، تخم ماهی و حتی گاهی اوقات ماهی های کوچک تغذیه می کند.

ماهی کپور معمولی از رژیم غذایی سرشار از مواد گیاهی و برخی منابع پروتئینی استفاده می کند. این گونه همه چیزخوار است اما بیشتر به گیاهخواری تمایل دارد.

آنها عاشق تغذیه از مواد پوسیده و برخی از مواد گیاهی زنده در کف هستند. آنها غذا و گل و لای را در دهان خود می مکند و سپس در حالی که غذا را نگه می دارند گل و لای را بیرون می دهند

کپور همچنین از حشرات تغذیه می کند که بخش بزرگی از رژیم غذایی ماه های گرم آنها را تشکیل می دهند. ملخ‌ها، شب پره‌ها، مگس‌ها و لاروها را می‌توان مشاهده کرد که در اواخر عصر در سطح آب توسط کپور بلعیده می‌شوند.

کپور قطعاً در طول بهار از پلانکتون و تخم ماهی تغذیه می کند. آنها زیاد به تخم ماهی ها متکی نیستند اما در صورت در دسترس بودن تخم  ماهی ها را می دزدند. اگرچه کپور بسیار نادرتر است، اما ماهی های کوچک نیز می خورد.

تجزیه عمومی رژیم غذایی کپور معمولی

سبزیجات

ماهی کپور معمولی مقداری از مواد گیاهی تازه را می خورد، اما واقعاً دوست دارد مواد گیاهی مرده و پوسیده را در کف آن بخورد.

کپور ساعت‌ها در روز را صرف کندن خاک با دهانه خلاء خود می‌کند تا از علف‌های هرز و سایر گیاهان تغذیه کند. آنها مواد غذایی را در دهان خود نگه می دارند و گل و لای و زباله های معدنی را که دریافت می کنند بیرون می ریزند.

به همین دلیل، یک مکان عالی برای یافتن کپور در نزدیکی علف‌های هرز نوظهور است، زیرا آنها هم از علف‌های هرز جدید رشد می‌کنند و هم از مواد رویشی در حال پوسیدگی تغذیه می‌کنند. این بهترین مکان برای جستجوی ماهی کپور معمولی است، به خصوص در اواخر بهار.

تخمهای ماهی

ماهی کپور عاشق تغذیه از کف است و یکی از مواد غذایی مورد علاقه آنها تخم ماهی است. بیشتر لانه ها و بسترها توسط ماهی ها به شدت محافظت می شود، اما کپور مانند بولدوزر است.

اگر آنها بخواهند تخم‌ ماهی را بخورند، هیچ گل آبی یا باس عصبانی آنها را متوقف نمی‌کند. آنها فقط سر خود را پایین می آورند و به جلو فشار می آورند.

تخم‌ ماهی یک خوراکی فصلی برای کپور است، اما در اواسط تا اواخر تابستان، تخم‌ ماهی می‌تواند منبع غذایی مورد علاقه ماهی کپور باشد.

حشرات

کپور قطعاً حشرات زیادی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی معمول خود مصرف می کند. ممکن است در هر زمانی از روز ماهی کپور را روی سطح ببینید که حشره‌ها را جمع می‌کند، اما در طول تابستان، معمولاً در حوالی غروب آفتاب تا حدود 2 ساعت پس از غروب می‌بینید. این زمانی است که فعالیت حشرات در بالاترین حد است و ماهی کپور به پروتئین حشره تمایل پیدا می کند.

اگر تفکیک کامل بهترین زمان‌های ماهیگیری در روز برای صید کپور را بررسی کنید، به اطلاعاتی مجهز می‌شوید که بیشتر ماهی‌گیران کپور دیگر نمی‌دانند و تعداد بیشتری کپور صید خواهید کرد.

ماهی

کپورها به دلیل شکارچیان طعمه های سریع السیر شناخته نمی شوند، اما آنها را می خورند، به ویژه ماهی های مرده.

کپور از ماهی در حال مرگ و تازه مرده روی سطح تغذیه می کند. در واقع، زمانی که کپور در حال غذا خوردن از ماهی‌های مرده است، به نظر نمی‌رسد به چیز دیگری علاقه‌مند باشد.

رژیم غذایی ماهی کپور در فصول سال

بهار

در طول بهار، کپورها به سمت آب های کم عمق تر حرکت می کنند. تمام زمستان را در سوراخ‌های عمیق‌تری سپری می‌کردند تا آب گرم‌تر را تعقیب کنند.

همانطور که خلیج‌ها و ورودی‌های اطراف شروع به گرم شدن می‌کنند، کپور به سمت این کم‌عمق‌ها حرکت می‌کند تا از چیزهایی تغذیه کند که در زمستان از بین رفته‌اند، پوشش گیاهی در حال پوسیدگی، حشرات و تخم‌های ماهی.

تخم‌مرغ‌های ماهی تبدیل به یک خوراکی واقعی برای کپور بهاری می‌شود که به سختی می‌توان از آن گذشت. می توانم بگویم که در طول بهار، کپور دوست دارد از پوشش گیاهی تغذیه کند و گیاه در حال پوسیدگی بیشترین اهمیت را دارد.

و بهترین مکان برای یافتن آنها در نواحی حاشیه ای اطراف ورودی ها و خلیج های کم عمق با کف گل آلود است.

تابستان

در تابستان، فعالیت حشرات در اطراف بسیاری از دریاچه ها و رودخانه های کپور گرم می شود. این منجر به بسیاری از تغذیه های سطحی اواخر بعد از ظهر می شود.

پشه‌ها و پروانه‌هایی که دیده‌ام واقعاً در این ساعات آخر تابستان توسط کپور کوبیده می‌شوند. کپور غالباً در طول روز از کف تغذیه می کند و مواد پوسیده و برخی از گیاهان نوظهور را می جود.

در اوایل تابستان، ممکن است مقداری از تخم‌های ماهی باقی‌مانده برای خوردن ماهی کپور باقی بماند، اما رژیم غذایی تابستانی آنها بیشتر از پوشش گیاهی و حشرات تشکیل شده است.

همانطور که طعمه‌ماهی‌ها در طول گرمای تابستان دچار استرس می‌شوند و شروع به مردن می‌کنند، ممکن است مشاهده کنید که برخی از ماهی‌های کپور شروع به خوردن این ماهی‌ها و ماهی‌های مرده از سطح می‌کنند.

پاییز

در طول پاییز، مقدار زیادی از مواد سبز که تمام تابستان را در حال رشد هستند، با کاهش دمای آب شروع به از بین رفتن می کنند. دمای آب خنک کننده به این معنی است که ماده گیاهی کندتر از بین می رود و در نتیجه پنجره های تغذیه ماهی کپور گسترش می یابد.

در اوایل پاییز، فعالیت حشرات ممکن است همچنان زیاد باشد و کپور در اواخر عصر با حشرات غذا می خورد. من فکر می کنم بهترین شرط شما برای صید ماهی کپور پاییزی خوب این است که با طعمه های بسته یا بویلی نزدیک لبه علف های هرز در حال مرگ یا در امتداد حاشیه نزدیک آب های عمیق تر ماهی بگیرید. حشراتی که روی سطح صید می شوند نیز ممکن است ضرباتی را ایجاد کنند. جوشاندن شناور و نان جایگزین خوبی هستند.

زمستان

در فصل زمستان هنوز غذای فراوانی برای کپور وجود دارد. پوشش گیاهی مانند علف های هرز و علف های هرز در حال مرگ و پوسیدگی هستند. به نظر می رسد کپور واقعاً دوست دارد از این مواد در حال پوسیدگی تغذیه کند. همچنین تعداد زیادی طعمه ماهی وجود خواهند داشت که شروع به استرس و گرسنگی می کنند.

در طول زمستان در اطراف هر دریاچه ای که از آن بازدید می کنید، سایه های مرده و درخشنده های زیادی خواهید دید. در شمال، طعمه ماهی را خواهید دید که در یخ منجمد شده است.

کپور ماهی مرده ای را که به اندازه کافی کوچک است به راحتی می بلعد. در صورت محدود بودن منابع غذایی دیگر، کپور در زمستان از مقداری پلانکتون نیز تغذیه می کند.

برای یک لیست کامل از همه وسایلی که من برای ماهیگیری کپور توصیه می کنم و استفاده می کنم، لیست کامل تجهیزات کپور من را بررسی کنید. من واقعاً به همه موارد موجود در این لیست اعتقاد دارم و مطمئن هستم که این موارد به شما کمک می کند تا ماهیگیر بهتری برای ماهی کپور شوید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *